True Blue List

2022 DFLA Endorsed Candidates and Issues Slate Card

The list is growing, so check back frequently.

Tobias LaGrone, U.S. Senate, North Carolina

Tobias LaGrone, U.S. Senate, North Carolina

Chris Butler – Illinois, U.S. Congress

Chris Butler – Illinois, U.S. Congress

Michael Driscoll – Pennsylvania State House, District 173

Michael Driscoll – Pennsylvania State House, District 173

Anita Kulik – Pennsylvania State House, District 45

Anita Kulik – Pennsylvania State House, District 45

Frank Burns – Pennsylvania State House, District 72

Frank Burns – Pennsylvania State House, District 72

Russell E. Holmes – Massachusetts State House, District 6

Russell E. Holmes – Massachusetts State House, District 6

Colleen M. Garry – Massachusetts State House, 36th Middlesex District

Colleen M. Garry – Massachusetts State House, 36th Middlesex District

Tony DeLuca – Pennsylvania State House, District 32

Tony DeLuca – Pennsylvania State House, District 32

Julie Sandstede – Minnesota State House, District 6A

Julie Sandstede – Minnesota State House, District 6A

Doreen Wonda Johnson – New Mexico State House, District 5

Doreen Wonda Johnson – New Mexico State House, District 5

Gene Pelowski, Jr. – Minnesota State House, District 28A

Gene Pelowski, Jr. – Minnesota State House, District 28A

Brandon Markosek – Pennsylvania State House, District 25

Brandon Markosek – Pennsylvania State House, District 25

Chris Sainato – Pennsylvania State House, District 9

Chris Sainato – Pennsylvania State House, District 9

Mary Murphy – Minnesota State House, District 3B

Mary Murphy – Minnesota State House, District 3B

Bruce J. Ayers – Massachusetts State House, 1st Norfolk District

Bruce J. Ayers – Massachusetts State House, 1st Norfolk District

Dave Lislegard – Minnesota State House, District 6B

Dave Lislegard – Minnesota State House, District 6B

Paul J. Donato – Massachusetts State House, 35th Middlesex District

Paul J. Donato – Massachusetts State House, 35th Middlesex District

Angelo J. Puppolo Jr. – Massachusetts State House, 12th Hampden District

Angelo J. Puppolo Jr. – Massachusetts State House, 12th Hampden District

Brian M. Ashe- Massachusetts State House, 2nd Hampden District

Brian M. Ashe- Massachusetts State House, 2nd Hampden District

Alan Silvia – Massachusetts State House, 7th Bristol District

Alan Silvia – Massachusetts State House, 7th Bristol District

Grace Diaz – Rhode Island House, District 11

Angela Hatton – US Kentucky State House, District 94

Angela Hatton – US Kentucky State House, District 94

Paul Marquart – Minnesota State House, District 4B

Paul Marquart – Minnesota State House, District 4B

John H. Rogers – Massachusetts State House, District 12

John H. Rogers – Massachusetts State House, District 12

Michael F. Rush – Massachusetts State Senate, Norfolk & Suffolk District

Michael F. Rush – Massachusetts State Senate, Norfolk & Suffolk District

Ralph Hoskins – Kentucky State House, District 90

Kenneth Hall – Kentucky State House, District 84

Candie G. Sweetser – New Mexico State House, District 32

Candie G. Sweetser – New Mexico State House, District 32

Craig Miller – Kentucky State House, District 70

Patricia Lundstrom – New Mexico State House, District 9

Patricia Lundstrom – New Mexico State House, District 9

Terry Mills – Kentucky State House, District 24

Terry Mills – Kentucky State House, District 24

Joe Graviss – Kentucky State Senate, District 56

Michael A. Lovely – Indiana State Representative, District 16

Monica Bristow – Illinois State House, District 111

John Williams – West Virginia House of Delegates, District 51

John Williams – West Virginia House of Delegates, District 51

Anthony Allison – New Mexico State House, District 4

Anthony Allison – New Mexico State House, District 4

Sebastien Ostertag – PCCS Board of Education

Sebastien Ostertag – PCCS Board of Education

Richard Iaquinta – West Virginia House of Delegates, District 48

Richard Iaquinta – West Virginia House of Delegates, District 48

Thomas A. Golden Jr. – Massachusetts State House, 16th Middlesex District

Thomas A. Golden Jr. – Massachusetts State House, 16th Middlesex District

Nicholas P. Collins – Massachusetts State Senate, First Suffolk District

Nicholas P. Collins – Massachusetts State Senate, First Suffolk District

Robert Garcia – West Virginia House of Delegates, District 48

Robert Garcia – West Virginia House of Delegates, District 48

David “Woody” Holmes – West Virginia House of Delegates, District 39

David “Woody” Holmes – West Virginia House of Delegates, District 39

Doug Skaff Jr. – West Virginia House of Delegates, District 35

Doug Skaff Jr. – West Virginia House of Delegates, District 35

Camille F. Vella-Wilkinson – Rhode Island House, District 21

Camille F. Vella-Wilkinson – Rhode Island House, District 21

Nathan Brown – West Virginia House of Delegates, District 20

Nathan Brown – West Virginia House of Delegates, District 20

Chad Lovejoy – West Virginia State Senate, District 17

Chad Lovejoy – West Virginia State Senate, District 17

Ralph Rodighiero – West Virginia State Senate, District 7

Garland Pierce – North Carolina House, District 48

Garland Pierce – North Carolina House, District 48

William W. O’Brien – Rhode Island House, District 54

William W. O’Brien – Rhode Island House, District 54

Nathan W. Biah – Rhode Island State House, District 3

Nathan W. Biah – Rhode Island State House, District 3

Bernard A. Hawkins – Rhode Island House, District 53

Bernard A. Hawkins – Rhode Island House, District 53

Jack Couch – Kentucky State House, District 47

Jack Couch – Kentucky State House, District 47

George Munoz – New Mexico State Senate, District 4

George Munoz – New Mexico State Senate, District 4

Pete Campos – New Mexico State Senate, District 8

Pete Campos – New Mexico State Senate, District 8

Mark Longietti – Pennsylvania State House, 7th District

Mark Longietti – Pennsylvania State House, 7th District

Harlan Shober – Pennsylvania State House, 48th District

Laurie Slade Funderburk – South Carolina House, District 52

Brian Patrick Kennedy – Rhode Island House, District 38

Brian Patrick Kennedy – Rhode Island House, District 38

Maryellen Goodwin – Rhode Island State Senate, District 1

Maryellen Goodwin – Rhode Island State Senate, District 1

Arthur J. Corvese – Rhode Island House of Representatives, District 55

Arthur J. Corvese – Rhode Island House of Representatives, District 55

Robert D. Phillips – Rhode Island House, District 51

Robert D. Phillips – Rhode Island House, District 51

Steven M. Casey – Rhode Island House, District 50

Steven M. Casey – Rhode Island House, District 50

Gregory J. Costantino – Rhode Island House, District 44

Gregory J. Costantino – Rhode Island House, District 44

Deborah Fellela – Rhode Island House, District 43

Deborah Fellela – Rhode Island House, District 43

Edward T. Cardillo Jr. – Rhode Island House, District 42

Edward T. Cardillo Jr. – Rhode Island House, District 42

Samuel A. Azzinaro – Rhode Island House, District 37

Samuel A. Azzinaro – Rhode Island House, District 37

Patricia A. Serpa – Rhode Island House, District 27

Patricia A. Serpa – Rhode Island House, District 27

Bill Hartman – West Virginia House of Delegates, District 43

Bill Hartman – West Virginia House of Delegates, District 43

Joseph Solomon Jr. – Rhode Island House, District 22

Joseph Solomon Jr. – Rhode Island House, District 22

Tim Tomblin – West Virginia House of Delegates, District 24

Tim Tomblin – West Virginia House of Delegates, District 24

Ramon A Perez – Rhode Island House, District 7

Ramon A Perez – Rhode Island House, District 7

Ray Hull – Rhode Island House, District 6

Ray Hull – Rhode Island House, District 6

James N. Mclaughlin – Rhode Island House of Representatives, District 57

James N. Mclaughlin – Rhode Island House of Representatives, District 57

Leonidas P. Raptakis – Rhode Island State Senate, District 33

Leonidas P. Raptakis – Rhode Island State Senate, District 33

Michael J. McCaffrey – Rhode Island State Senate, District 29

Michael J. McCaffrey – Rhode Island State Senate, District 29

Frank S. Lombardi – Rhode Island State Senate, District 26

Frank S. Lombardi – Rhode Island State Senate, District 26

Frank Lombardo III – Rhode Island State Senate, District

Frank Lombardo III – Rhode Island State Senate, District

Roger Picard – Rhode Island State Senate, District 20

Roger Picard – Rhode Island State Senate, District 20

Louis P. DiPalma – Rhode Island State Senate, District 12

Louis P. DiPalma – Rhode Island State Senate, District 12

Walter S. Felag, Jr. – Rhode Island State Senate, District 10

Walter S. Felag, Jr. – Rhode Island State Senate, District 10

John P. Burke – Rhode Island State Senate, District 9

John P. Burke – Rhode Island State Senate, District 9

Frank Ciccone – Rhode Island State Senate, District 7

Frank Ciccone – Rhode Island State Senate, District 7

Charles Graham – North Carolina House, District 47

Mike Gabbard – Hawaii Senate, 20th District

Mike Gabbard – Hawaii Senate, 20th District

Ryan Hunger – Ohio Senate, 22nd District

Ryan Hunger – Ohio Senate, 22nd District

Marianne Buttenschon – NY State Assembly 119th District

Marianne Buttenschon – NY State Assembly 119th District

Mark A. Hurt – West Virginia House 32nd District

Mark A. Hurt – West Virginia House 32nd District

Hunter Hastings – Sussex County Council

Hunter Hastings – Sussex County Council

Pam Snyder – Pennsylvania House 50th District

Pam Snyder – Pennsylvania House 50th District

Monica Sparks – Kent County Commissioner, District 12

Monica Sparks – Kent County Commissioner, District 12

Ernie Krygier, Jr. – Bay County Commissioner

Ernie Krygier, Jr. – Bay County Commissioner

John Gleason – Genesee County Clerk/Register of Deeds

John Gleason – Genesee County Clerk/Register of Deeds

Tom Reich – Eaton County Sheriff

Tom Reich – Eaton County Sheriff

William L. Federspiel – Saginaw County Sheriff

William L. Federspiel – Saginaw County Sheriff

Sheldon Matthews – Saginaw County Commissioner

Sheldon Matthews – Saginaw County Commissioner

Cynthia Luczak – Bay County Clerk

Cynthia Luczak – Bay County Clerk

Collin Peterson – US Congress, 7th District

Collin Peterson – US Congress, 7th District

Eddie Lucio – Texas Senate 27th District

Eddie Lucio – Texas Senate 27th District

John DeBerry – Tennessee House 90th District

John DeBerry – Tennessee House 90th District

Harry Cochran – Pennsylvania House 52nd District

Harry Cochran – Pennsylvania House 52nd District

Kevin Jones – Pennsylvania House 51st District

Kevin Jones – Pennsylvania House 51st District

Cam Iannalfo – New Hampshire House 8th District

Cam Iannalfo – New Hampshire House 8th District

Robert Plymale – West Virginia Senate, 5th District

Robert Plymale – West Virginia Senate, 5th District

Brent Boggs – West Virginia House, 34th District

Brent Boggs – West Virginia House, 34th District

Mick Bates – West Virginia House, 30th District

Mick Bates – West Virginia House, 30th District

Jonathan Burke, RN, EMT-P – Michigan House 105th District

Jonathan Burke, RN, EMT-P – Michigan House 105th District

Mike Quinn – Kalamazoo County Commissioner, District 10

Mike Quinn – Kalamazoo County Commissioner, District 10

Victor Celentino – Ingham County Commissioner, District 1

Victor Celentino – Ingham County Commissioner, District 1

Jim Barcia – Bay County Executive

Jim Barcia – Bay County Executive

MaryAnn Fryzel Fox  – Bay County Commissioner, District 1

MaryAnn Fryzel Fox – Bay County Commissioner, District 1

Michael McKinney – Maine Senate 33rd District

Michael McKinney – Maine Senate 33rd District

PASSED Love Life Amendment – YES

PASSED Love Life Amendment – YES

Mike Vick – Indiana House 29th District

Mike Vick – Indiana House 29th District

Jimmy Holbrook – Chattooga County Commissioner

Jimmy Holbrook – Chattooga County Commissioner

Proposition 115 – YES

Proposition 115 – YES